Na Spiszu nie brak miejsca i okazji do aktywnego spędzania czasu. Coraz więcej spotyka się tu osób biegających, jeżdżących na rowerach, a zimą śmigających na nartach – co warte podkreślenia – nie są to tylko ceprzy, ale i sami Spiszacy, których młodsze i starsze pokolenia odkrywają zalety aktywnego sportu. Dlaczego? Bo Spisz ma ku temu wszystkie warunki. Łagodny górski charakter wzniesień, spokój i mnogość dróżek to miejsce do biegania i modnego tak ostatnio nordic walkingu.
Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr to wspólny polsko-słowacki markowy produkt turystyczny Euroregionu "Tatry", który zakłada realizację liczącej ponad 250 km pętli wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi, biegowymi. Przebiega ona przez położone po obu stronach Tatr historyczno-kulturowe krainy Podhala, Orawy, Liptowa i Spisza.
Unikatowy w skali Europy spływ Dunajcem Szczawnicy – daje możliwość podziwiania Pienin.
W sąsiedztwie Spisza znajdują się baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej, w Szaflarach i Białce Tatrzańskiej. Terma Bania w Białce Tatrzańskiej i Terma Bukowina w Bukowinie Tatrzańskiej to dwa kompleksy basenów termalnych: Obiekty termalne obejmą 12 basenów. Temperatura wody w basenach utrzyma się w granicach 28-36°C. Wiele jest atrakcji dla dzieci i dorosłych, np. zjeżdżalnie, pływalnie dla najmłodszych. sauny m.in. rzymska, fińska, góralska, kwiatowa, na podczerwień. Termy są centrum rozrywki dla całej rodziny, ośrodkiem uzdrowiskowym i rehabilitacyjnym.
w wersji transgranicznej - obejmuje obiekty położone przy trasie pętli: Nowy Targ - Dębno - Czorsztyn - Krościenko - Czerwony Klasztor Nowy Targ - Dębno - Czorsztyn - Krościenko - Czerwony Klasztor - Spiska Stara Wieś - Kieżmark - Poprad - Zdziar - Kacwin - Niedzica - Trybsz - Ludźmierz - Nowy Targ. Spośród 35 objętych trasą szlaku obiektów, aż 24 znajdują się na Spiszu, a 9 w granicach administracyjnych Gminy Łapsze Niżne. Na Spiszu znajduję się m. in. Klasztor Kartuzów w Czerwonym Klasztorze, Kościół Wniebowzięcia NMP w Spiskiej Starej Wsi, drewniany, artykularny kościół ewangelicki oraz nowy kościół ewangelicki w Kieżmarku, Bazylika św. Krzyża w Kieżmarku, Zamek w Kieżmarku, Kościół św. Idziego w Popradzie, Kościół św. Jerzego w Spiskiej Sobocie, Cerkiew greckokatolicka św. Michała Archanioła w Osturni, Kościół Wszystkich Świętych w Kacwinie, Kościół św. Bartłomieja w Niedzicy, Zamek Dunajec w Niedzicy, Kościół św. Kwiryna w Łapszach Niżnych, Kościół św. Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych, Kościół św. Stanisława Biskupa we Frydmanie, Kościół św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu oraz Kościół św. Marcina w Krempachach. Szlak powstał jako wspólna inicjatywa Polaków i Słowaków: Fundacji Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego i słowackiego Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki w Zamagurzu ze Spiskiej Starej Wsi. Szlak Gotycki wytyczony na Słowacji - to szlak turystyczny tworzący okrąg o długości 276 km, który umożliwia zapoznanie się z bogactwem architektury Spisza i Gemeru. Na Spiszu obejmuje 25 miejscowości, m. in.: Żehrę - kościoł św. Ducha (wpisany na listę UNESCO); Lewoczę - kościół św. Jakuba, ratusz i zespół zabudowy miejskiej; Spissky Stvrtok - kościół św. Władysława z kaplicą Zapolyów; Spissky Hrad, Spiskie Podegrodzie i Spiską Kapitułę; Spiską Sobotę - kościół św. Jerzego i zespół zabudowy; Keżmarok - bazylikę św. Krzyża, kościoły ewangelickie, zamek i zespół zabudowy miejskiej; Spiską Starą Wieś - kościół Wniebowzięcia NMP; Czerwony Klasztor.
W ostatnich latach dynamicznie rozwinęła się turystyka rowerowa. Możliwości są tu praktycznie nieograniczone. Jest tu wiele ciekawych oznakowanych tras rowerowych. Górzysty charakter tworzy świetne warunki dla kolarstwa górskiego. Można też jeździć na rowerach szosowych ze względu na mniejszy ruch samochodowy w porównaniu z sąsiednim Podhalem.
Wypożyczalnia rowerów - Hotel „ Pieniny” , Niedzica, ul. Kanada 38, Tel. 18 26 29 474
Propozycje wycieczek rowerowych w okolicy Jeziora Czorsztyńskiego:
Jezioro Czorsztyńskie - możliwość pływania w miejscach strzeżonych. Na rzece Białce rozgrywane są zawody w kajakarstwie górskim. Rejsy statkiem po jeziorze czorsztyńskim odbywają się regularnie statkami o nazwie "Biała Dama" (45 osób) oraz statek "Harnaś" (135 osób). Przystań jest u stóp niedzickiego zamku. Podczas spaceru "na wodzie" można podziwiać góry, ruiny zamku Czorsztyńskiego oraz skansen Czorsztyński.
Przystań – Niedzica - Zamek - Wypożyczalnia Sprzętu Wodnego (rowery wodne, kajaki) i przystań sezonowa dla łodzi i jachtów. Na miejscu ratownicy WOPR oraz funkcjonariusze posterunku policji wodnej. Wypożyczalnia taka działa także w zatoce Braniska (dojazd z drogi Frydman - Falsztyn).
Trasy kajakowe - z Niedzicy (Polana Sosny) w górę Dunajca oraz na Białce, pomiędzy Jurgowem, a Czarną Górą.
rzeki: Białka, Dunajec, potoki: Niedziczanka, Kacwiński Potok i jeziorach: Czorsztyńskim i Sromowieckiem. Złowić można: pstrąga potokowego, lipienia, troć jeziorowa (jeziorowa forma pstrąga potokowego), kleń, okoń, płoć, szczupak, głowacica, pstrąg tęczowy i niekiedy brzanka. Obowiązuje wyłącznie metoda sztucznej muchy. Łowiska są administrowane przez okręg nowosądecki Polskiego Związku Wędkarskiego.
Litwinka w Czarnej Górze - miejsce dla paralotni.
Przełom Białki - doskonałe warunki do uprawiania wspinaczki skałkowej.
Camping** "Polana Sosny" - pole caravaningowe, usytuowane nad brzegiem Dunajca z miejscami postojowymi dla przyczep campingowych i samochodów amper.
Kręgielnia - Dom Wypoczynkowy „Pod Taborem”, Niedzica, os. Pod Taborem 2, tel. 18 26 383 w. 357
Trasy konne należą do sieci Transkarpackiego Szlaku Turystyki Jeździeckiej.
Śmiało można rzec iż Spisz to znakomita baza wypadowa w pobliskie perły polskich gór: dziś chronione przez działające tam Parki narodowe: Tatry - Tatrzański Park Narodowy - Pieniny Pieniński Park Narodowy, Gorce – Gorczański Park Narodowy i majestatyczny szczyt pasma Babiej Góry – Babiogórski Park Narodowy.